Jak správně vybrat katalytickou lampu?

Katalytická lampa je praktický předmět moderní domácnosti, který dokáže účinně odstranit nepříjemné pachy včetně tabákového kouře, nažádoucích pachů z vaření, případně domácích mazlíčků a zároveň rychle a intenzivně provoní interiér.

 

Rychlé odkazy:

 1. Hlavní výhody
 2. Výběr dle ceny
 3. Výběr dle značky
 4. Výběr dle objemu
 5. Účinky
 6. Návod k použití
 7. Užitečné rady a tipy
 8. Slovníček pojmů

 

Osvědčení výrobci: Lampe Berger, Millefiori Milano, Neavita, Ashleigh & Burwood, Wax Lyrical

 

Hlavní výhody

 • čistí vzduch a odstraňuje nežádoucí pachy,
 • pachy nejsou překryté vůní ale jsou pohlceny,
 • nehoří a tudíž nevytváří zplodiny,
 • dezinfikuje vzduch od bakterií s účinností až 83%,
 • je praktická v chřipkovém a pylovém období,
 • má intenzivní vonný účinek i ve větším prostoru,
 • je vhodná pro rychlé provonění do 30 minut.

 

Katalytické lampy pracují na principu katalytické reakce, při které dochází k účinnému odstraňování pachů, dezinfekci vzduchu a v případě parfémované náplně k provonění prostoru. Liší se pouze kvalitou zpracování, použitými materiály a designem.

 

Výběr katalytické lampy lze zůžit na tři nejdůležitější parametry, a to Cena, Značka a Objem.

Jak vybrat katalytickou lampu dle ceny?

Méně než 1 000 Kč

V ceně do 1 000 Kč většinou zakoupíte samotnou katalytickou lampu, ke které je nutné dokoupit interiérový parfém. Katalytické lampy v této cenové hladině vám poskytnou 100% funkčnost.

 

1 000 - 2 000 Kč

Zlatý střed nabídky katalytických lamp včetně výhodných dárkových sad, které v balení obsahují i náplň. Dárkové sady jsou skvělé pro snadný úvod do světa katalytických lamp a interiérových parfémů. Balení obsahuje vše potřebné pro jejich provoz a proto jsou i vhodným dárkem.

 

2 000 - 3 000 Kč a 3 000 - 4 000 Kč

Exkluzivní katalytické lampy se sofistikovaným designem, špičkovými materiály a perfektním zpracováním.

 

4 000 a více

Luxusní umělecké kolekce katalytických lamp pro nejnáročnější zákazníky, kteří hledají originalitu a prestiž.

 

 

Výběr katalytické lampy dle značky

Lampe Berger

Katalytické lampy francouzského výrobce Lampe Berger byly světově prvním výrobkem svého druhu a díky mnoha patentům a neustálým technickým inovacím jsou i po více než 100 letech naprosto nedostižné. Kvalita a exkluzivita výrobků Lampe Berger je určena pro náročné zákazníky, kteří hledají opravdové originály.

 • široký rozsah designu od moderního po luxusní umělecké kolekce
 • nejširší výběr interiérových parfémů na trhu
 • přední světový výrobce s vlastní produkcí od roku 1898

 

Ashleigh & Burwood

Anglická společnost Ashleigh & Burwood již více než patnáct let vyrábí interiérové vůně a další produkty ke zpříjemnění bydlení. Katalytické lampy se vyznačují zajímavým vintage stylem a ručně skládanou barevnou mozaikou.

 • ornamentální styl s ručně skládanou mozaikou
 • široký výběr interiérových parfémů

 

Millefiori Milano

Italský výrobce Millefiori Milano se řadí mezi nejžádanější a nejvýznamnější světové výrobce bytových vůní. Katalytické lampy a interiérové parfémy zaujmou italským stylem a vysokým podílem přírodních esenciálních olejů.

 • důraz na design a moderní styl
 • interiérové parfémy s vysokým obsahem přírodních esenciálních olejů

 

Neavita

Italské katalytické lampy Neavita patří k cenově nejdostupnějším. Zaujmou příjemnými oblými tvary a křehkou krásou matného skla a keramiky. Jsou dodávány v balení včetně interiérového parfému.

 • jednoduchý a nadčasový design
 • cenově nejvýhodnější katalytické lampy na trhu

 

Jaký objem katalytické lampy zvolit?

Objem lampy nesouvisí s vonným výkonem nebo intenzitou provonění, jak se může na první pohled zdát. Katalytické lampy vynikají schopností intenzivně provonět i větší prostory až do 40 m2 a lampa menšího objemu bude stejně účinná jako větší. Objem lampy proto vybírejte vzhledem k vašim nárokům na komfort obsluhy a prostoru, ve kterém budete lampu používat:

 

Méně než 265 ml

Menší lampy jsou přenosné ale častěji se do nich doplňuje náplň. Jsou proto ideální do menších místností, bytů a na cesty.

265 - 295 ml

310 - 390 ml

400 - 450 ml

475 ml a více

Větší lampy vyniknout jako dekorativní předmět a náplň v nich vydrží na víc použití. Hodí se do rodinných domů, hal a větších místností jako jsou obývací pokoje kombinované s kuchyní.

 

 

Bezkonkurenční efekt a kvalita provonění

Pachy nejsou překryty vůní ale jsou pohlceny

Na rozdíl od ostatních způsobů provonění jako jsou například aroma difuzéry s tyčinkami nebo osvěžovače ve spreji, kdy dochází k rozptýlení vůně do prostoru a překrytí nežádoucích pachů jsou katalytickou lampou molekuly vzduchu pohlcovány a neutralizovány. Dochází přitom k odstranění všech nečistých složek ovzduší. To je obzvlášť praktické v chřipkovém a pylovém období anebo v přítomnosti domácích mazlíčků. Katalytická lampa s vhodnou náplní (například neparfémovanou neutrální směsí) může být vhodným prostředkem k čištění vzduchu pro děti nebo osoby s dýchacími potížemi.

 

Nehoří a tudíž nevytváří zplodiny

Vonné esence nejsou při katalytické reakci spalovány, nýbrž jednoduše odpařovány z teplého povrchu katalyzátoru (kahanu). Kvalita provonění je tedy vyšší než u vonných svíček nebo klasických aroma lamp.

 

Dezinfikuje vzduch od bakterií s účinností až 83%

Účinnost katalytické lampy je vědecky prokázaná a dokáže odstranit až 83% bakterií z ovzduší v místnosti. Vědecké výzkumy ukázaly, že účinnost v ničení bakterií pokračuje ještě dlouhou dobu po zastavení katalytické reakce. To také vysvětluje, proč je katalytická lampa efektivní i v odstraňování nežádoucích pachů.

 

Intenzivní a rychlý vonný účinek i ve větším prostoru

Katalytická lampa dokáže provonět prostor do 30 minut od spuštění. Provonění vydrží v interiéru přibližně po dobu 3 hodin. Vonný účinek katalytické lampy je intenzivnější avšak neposkytuje stálé provonění jako například aroma difuzér s tyčinkami nebo ultrazvukový difuzér. Její hlavní výhoda spočívá především v čištění vzduchu a schopnosti rychle provonět i větší prostory.

 

Princip fungování katalytické lampy

Katalytické lampy fungují na principu katalytické oxidace, která je chemickou reakcí při níž dochází k hoření bez plamene. Základem každé katalytické lampy je speciální hořák (kahan) vyrobený z porezní keramiky obohacené molekulami platiny (v případě značky Lampe Berger), ke kterému je bavlněným knotem přiváděna hořlavá náplň (směs alkoholu a vonné esence). Po zapálení kahanu, dojde k jeho rozpálení na teplotu 500° C. Poté se plamen po zhruba 2-3 minutách sfoukne a pokračuje katalytická reakce. Náplň při katalytické reakci oxiduje za přítomnosti vzduchu, přičemž dochází k uvolňování molekul schopných neutralizovat nežádoucí pachy a bakterie. Při tomto procesu zároveň dochází k uvolňování vonné esence z náplně do prostoru a intenzivnímu provonění interiéru.

 

 

Návod k použití katalytické lampy

Jednotlivé části katalytické lampy

 • skleněná nebo keramická nádobka
 • trychtýř na plnění nádobky vonnou směsí
 • kahan skládající se z katalyzátoru (porézního kamene) a bavlněného knotu
 • kovová zátka k zastavení katalytické reakce
 • dekorativní kovový nebo keramický kryt s otvory

 

 

Krok 1.

Umístěte katalytickou lampu na rovný pevný povrch a pomocí přiloženého trychtýřku jí naplňte maximálně do 2/3 objemu vonnou směsí.

 

Krok 2.

Zasunutím vložte do otvoru lampy bavlněný knot, který je zakončen kahanem. Při prvním použití anebo pokud byla předtím lampa prázdná vyčkejte po dobu 20 minut (někdy i déle), než knot dostatečně nasákne vonnou směsí. Knot, který je dostatečně nasáknutý poznáte podle kahanu, který jemně změní barvu zvlhčením.

 

Krok 3.

Zapalte kahan a nechejte plamen hořet po dobu 2-3 minut. Zpočátku může být plamen poměrně vysoký až 10 cm, proto dbejte na bezpečnost.

 

Krok 4.

Zhruba po 2-3 minutách hoření plamen sfoukněte.

 

Krok 5.

Kahan je nyní rozpálen na teplotu až 500°C, dochází ke katalýze a uvolňování aromatických látek obsažených v náplni. Nyní nasaďte na kahan dekorativní krytku s otvory. Lampu nechte pracovat jak dlouho uznáte za vhodné. Na pročištění a provonění vzduchu místnosti běžné velikosti (10 m2) stačí 20 minut, v místnosti střední velikosti (50 m2) je zapotřebí přibližně jedna hodina.

 

Krok 6.

Katalytickou reakci zastavíte nasazením kovové krytky na kahan. Bez přítomnosti vzduchu dojde k ukončení katalýzy a kahan vychladne. Dbejte na těsné nasazení kovového uzávěru v době, kdy katalytickou lampu nepoužíváte aby nedocházelo k nežádoucímu odpařování náplně. Na kovovou krytku můžete nasadit dekorativní krytku s otvory. Při následném použití stačí vyjmout kovovou krytku a opět zapálit kahan na dvě minuty. Ostatní postup zůstává stejný.

 

 

Užitečné rady a tipy pro používání katalytické lampy

Sfoukněte plamen po 2-3 minutách

Pokud po zapálení zapomenete sfouknout plamen, bude lampa malým plamenem hořet, dokud se nespotřebuje náplň. V okamžiku kdy dojde ke spotřebování náplně, plamen sám zhasne. Pamatujte, že katalytická reakce se spustí až po uhašení plamene. Krátké zapálení slouží pouze k zahřátí katalyzátoru na potřebnou teplotu. Proto se snažte dodržovat 2 až 3 minuty, aby nedošlo ke spálení kahanu a tím k jeho poškození.

 

Doba po kterou má být lampa aktivována

Minimální doba po kterou má být lampa aktivována není stanovena. Ohledně maximální doby ale doporučujeme nepřekračovat 20 minut na místnost velikosti 10 m2. Samotný parfém není toxický a je podrobován přísným testům ale pokud necháte lampu aktivovanou po delší dobu, bude vzduch silněji parfémován a to nemusí být pro někoho příjemné. Doporučujeme vám s dobou provonění experimentovat a najít nejvhodnější poměr mezi dobou aktivace lampy a intenzitou provonění vzhledem k obytné ploše a dobrému pocitu.

 

Pokud lampu nepoužíváte, utěsněte jí kovovým uzávěrem

Po sfouknutí plamene a zhruba 20 minutách katalytické reakce nezapomeňte lampu těsně uzavřít kovovým uzávěrem. Pokud lampu necháte otevřenou (aktivovanou), bude po celou dobu probíhat katalýza a celý proces skončí v okamžiku, kdy se odpaří veškerý obsah náplně v lampě. Těsné uzavření lampy je důležité proti nežádoucímu odpařování náplně, která obsahuje těkavé látky. Pokud víte, že lampu nebudete po delší dobu požívat, je dobré náplň vypotřebovat až do zastavení činnosti lampy.

 

Odstraňování kouře

Pokud používáte lampu na odstraňování tabákového kouře nebo kouře z krbu, je k pročištění vzduchu potřeba delší doba v závislosti na stupni znečištění. V tomto případě je potřeba kahan čistit častěji pomocí neutrální náplně.

 

Doba provonění interiérového parfému

Obecně lze říci, že 500 ml parfému stačí na 20 hodin difúze, která dokáže provonět prostor běžně velké místnosti (10 m2) po dobu 80 hodin. Pro zvýšení životnosti náplně nenechávejte lampu pracovat v průvanu a dbejte na těsné uzavření lampy kovovou krytkou v době, kdy jí nevyužíváte.

 

 

Katalytická lampa nenahrazuje větrání

Katalytická lampa čistí vzduch, který zároveň parfémuje, nicméně nikdy zcela nenahradí pravidelné větrání. Pouze kombinací používání katalytické lampy s pravidelným větráním a úklidem si můžete být jisti, že vzduch ve vaší domácnosti bude mnohem čistší.

 

 

 

Slovníček pojmů

Katalytická reakce

Chemická reakce při které dochází k přeměně skodlivých látek na méně škodlivé nebo jejich úplné neutralizaci.

 

Kahan

Speciální hořák (kahan) vyrobený z porezní keramiky ke kterému je bavlněným knotem přiváděna hořlavá náplň (směs alkoholu a vonné esence). Kahan je základem každé katalytické lampy a umožňuje katalytickou reakci.

 

Neutrální čistící směs

Speciální náplň do katalytické lampy se používá k čištění vzduchu bez parfemace, pro ředění parfémovaných náplní a zmírnění jejich intenzity nebo neutralizaci kahanu při výměně interiérového parfému za jiný.

 

Interiérový parfém

Speciální náplň do katalytické lampy s vonnou esencí a izopropylickým alkoholem, který umožňuje katalytické spalování. Vonná esence může být přírodní (esenciální oleje), syntetická nebo kombinace obojího.

 

zdroj: Svět bytových vůní.